Erasmus+ izmenjava v Zagrebu
Od 18. do 20. marca se nas je 19 dijakov 2. letnika v okviru projekta Erasmus+ udeležilo tridnevne izmenjave v Zagrebu. 1.dan so nam ob prihodu dijaki V. gimnazije, s katero sodelujemo, pripravili toplo dobrodošlico s predstavitvijo šole, Zagreba in Hrvaške in s prigrizki.
Na delavnici združenja Humana smo v mešanih hrvaško – slovenskih skupinah odkrivali probleme in iskali rešitve v povezavi z oblačili, vplivu hitre mode in tekstilne industrije na okolje in iz odpadnega jeansa sešili uporabno torbo.
Popoldne smo skupaj odkrivali Zagreb, po katerem so nas vodili dijaki gostujoče gimnazije in nam ob znamenitostih predstavili dobre trajnostne rešitve v mestu. Med ogledom smo obiskali privlačno vintage trgovino z rabljenimi oblačili.
2.dan je bil zaradi stavke učiteljev namenjen obiskom muzejev. V mestnem muzeju (Muzej grada Zagreba) nas je navdušila bogata zgodovina mesta, v muzeju pozabljenih zgodb (Muzej zaboravljenih priča) pa smo se ob pripovedovanju vodiča potopili v pravljični svet hrvaških ljudskih pravljic, ki so v prostorih muzeja predstavljene z umetniškimi ilustracijami, lutkami in interaktivnimi maketami.
Večerni obisk centra nas je očaral s svetlobnimi učinki na stavbah, ki so v projekcijah zaživele popolnoma drugače kot podnevi, saj smo prisostvovali otvoritvi Festivala svetlobe.
3.dan je bil kar intenziven. Po zgodnjem zajtrku so nas zagrebški dijaki že čakali na delavnici pri angleški uri na temi trajnosti in našega ogljičnega odtisa, ki ga ustvarjamo z vsakodnevnimi opravili.
Dijaki, s katerimi sodelujemo pri temah o hrani, so nam predstavili svoje plakate in nas povabili, da tudi mi prispevamo recepte v njihovo digitalno ekološko kuharico.
Ogledali smo si dramsko predstavo ekološkega sodišča pravljičnemu liku v izvedbi zagrebških dijakov, ki je še posebej pritegnila dijake, ki so aktivni v projektni skupini Zgodbarjenje.
V družbi zagrebških dijakov in njihovih profesoric smo preživeli prijeten popoldan v živalskem vrtu. Obisk je bil zanimiva in poučna izkušnja, saj smo spoznali veliko različnih živalskih vrst ter se seznanili s njihovim načinom življenja in prehranjevanja. Velik poudarek pri vodenju po živalskem vrtu je imela predstavitev dobrih trajnostnih praks v vrtu, ki ima tako kot naša šola akreditacijo Erasmus. Nutricionistka nam je predstavila, kako poteka skrb za prehrano živali. Obiskali smo kuhinjo, namenjeno pripravi hrane, in skladišče z zabojniki s hrano. Kakšne neverjetne količine živali dnevno pojejo. Vsaka žival ima poseben jedilnik, ki vsebuje hranilne snovi in njihove količine. Dnevno pripravljajo več kot 200 različnih vrst jedilnikov, pri čemer se dosledno upošteva prehranski program za vsako vrsto. Zanimivo nam je bilo, da zaradi škodljivosti pridelave skrbijo, da živila, ki jih naročajo, ne vsebujejo palmovega olja. Prav tako si v živalskem vrtu prizadevajo, da je količina hrane skrbno odmerjena in zavržejo čim manj ostankov. Kar ostane, namenijo prehrani drugih posebnih vrst, kos so npr. črne vojaške muhe, njihove ličinke so hrane drugim živalim, njihove odpadke pa uporabijo za gnojenje bambusa.
Za prijetno bivanjsko okolje živali in obiskovalcev skrbijo z ozelenjevanjem streh in s tem nižanjem visokih poletnih temperatur. Z ustreznimi nasaditvami rastlin skrbijo, da se v mlakah afriških ptic, voda sama čisti.
Tudi sami smo na izmenjavi izbirali trajnostne načina ravnanja. Za pot smo izbrali vlak, do živalskega vrta smo se zapeljali s tramvajem. Sama lokacije šole in našega hostla v bližini centra mesta pa nam je omogočala, da smo vse dni veliko prehodili peš.
Obisk 5. gimnazije v Zagrebu je bil lepa in zanimiva izkušnja, na kateri smo sklenili nova prijateljstva in komaj čakamo, da Zagrebčani pridejo k nam.
David V. iz 2B, Pina in Zarja iz 2C, Ivana iz 2F