Dogodki in novice

Jesensko opazovanje kometa

21. oktobra smo se z astronomskim krožkom Gimnazije Vič in Gimnazije Poljane skupaj odpravili na obrobje Ljubljane. Utaborili smo se ob polju sončnic in opazovali, kako Sonce zahaja za Polhograjskim hribovjem. Nebo je bilo po dolgem času popolnoma jasno in končno smo imeli priložnost, da ujamemo letošnji najsvetlejši komet, preden za vsaj nekaj sto tisoč let odjadra v zunanje predele Osončja.

C/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS), ljubkovalno Čuči, so odkrili pred dobrim letom in pol in že kmalu napovedali, da bo priredil lepo predstavo. Tako smo navdušenci nad vesoljem stežka čakali, da se je komet dovolj približal Soncu in posledično razvil dovolj svetel rep.

Postavili smo velik 10-centimetrski daljnogled na fotografskem stativu in čakali na komet. Na zahodu nam je v pozdrav pomahala Venera, preden je potonila za hribe, medtem pa so se že prižgale prve zvezde. S pomočjo laserja smo se skupaj sprehodili čez nebo in spoznavali ozvezdja, nato pa pogled usmerili v ozvezdje Kačenosca, kjer se je že s prostim očesom videlo meglico. Fotoaparat na telefonu je prikazal lep rep, skozi daljnogled pa je komet pokazal pravo podobo. Jedro je bilo svetlo, rep pa je segal nekaj zornih polj daleč. Da smo lažje počakali, smo medtem opazovali še s štirimi manjšimi daljnogledi.

Na vzhodu je že močno žarel Saturn in skozi 13-centimetrski teleskop smo lahko občudovali lepe obroče. Ogledali smo si še nekaj kroglastih in razsutih zvezdnih kopic ter Andromedino galaksijo. Ta je od nas oddaljena 2,5 milijona svetlobnih let, kar pomeni, da smo opazovali svetlobo, ki jo je galaksija oddala v času prvih človečnjakov. Prijetno druženje je zaključila oranžno žareča Luna, ki se je med odhodom domov zbujala na obzorju.

Spomine povzel Rok Kovač, vodja krožka

slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka slika dogodka