Dejavnosti
Raziskovalne naloge » Elektrotehnika » Spletna platforma za merjenje hrupa s pomočjo ‘naredi sam’ merilnih orodij

Spletna platforma za merjenje hrupa s pomočjo ‘naredi sam’ merilnih orodij

Avtorja:
Kris Flajs, 4. a, Luka Skeledžija 4. a
Mentorica:
Alenka Mozer
Somentor:
dr. David Kocman - Inštitut Jožef Stefan
Ključne besede:
hrup, zvočno onesnaženje, naredi sam, citizens, observatories, merjenje
Povzetek:

Hrup je v današnji družbi zelo resno, a pogosto zanemarjeno okoljsko vprašanje. Dolgotrajna izpostavljenost visokim nivojem hrupa lahko privede do resnih zdravstvenih obolenj (srčno-žilne bolezni, motnje spanja itd.). Kljub temu pa pristojni državni in lokalni organi hrupu posvečajo premalo pozornosti. Zavedni občani so se o tej problematiki podučili in z oblikovanjem civilnih iniciativ prevzeli vloge aktivnih državljanov. Za učinkovito delovanje teh iniciativ pa so potrebna ustrezna orodja za oceno ravni hrupa. V zadnjem času so se ta orodja razvila v obliki t.i. državljanskih opazovalnic (Citizens' Observatories). So okoljski nadzorni in informacijski sistemi, ki temeljijo na aplikacijah, vgrajenih v osebnih mobilnih napravah. Pregled obstoječih rešitev je razkril, da v nasprotju z npr. onesnaževanjem zraka primernih orodij za oceno okoljskega hrupa skoraj ni.

V okviru te raziskave je bila razvita 'naredi sam' naprava za zaznavanje okoljskega hrupa. Cena komponent znaša 58 € zaradi česar je naprava zelo dostopna. Kljub nizki ceni in preprostosti pa bistveno izboljšuje natančnost in funkcionalnost trenutno dostopnih alternativ. Navodila za sestavo so objavljena na spletni strani (https://noisejs.erazred.si). V podporo napravi je bila razvita spletna platforma, ki je sposobna beležiti podatke o hrupu, jih obdelati in predstaviti v dveh grafih. Omogoča tudi skupno rabo zabeleženih podatkov preko 'hrupnega profila lokacije'. Profil vsebuje tudi odsek za komentarje, ki uporabnikom omogoča interakcijo in s tem spodbuja oblikovanje aktivnih lokalnih skupnosti. Za laične obiskovalce spletna stran vsebuje tudi nekaj osnovnih informacij o problematiki zvočnega onesnaženja.

Omenjeni sistem za merjenje hrupa so v svoj pametni ptičji krmilnik integrirali tudi najini sošolci. S pomočjo zabeleženih podatkov in orodij za grafično prikazovanje so ugotovili, da je bilo ob nižjih ravneh hrupa na hranilniku več ptic. To uspešno potrjuje koncept in funkcionalnost platforme v praksi.