Dejavnosti

Projekt Green STEM

Osnovne informacije o projektu

Trajanje: 1. 9. 2022 – 31. 8. 2025

Države partnerice:

  • Hrvaška (V. gimnazija Zagreb)
  • Slovenija (Gimnazija Vič)
  • Severna Makedonija (Private High School Algoritam)
  • Romunija (Colegiul National Dragos Voda)

Opis projekta

Projekt Green STEM je usmerjen v razvoj interdisciplinarnega učnega načrta za dijake naravoslovnih ter nekaterih drugih predmetov na srednjih šolah. Gre za inovativno nadgradnjo obstoječih učnih pristopov z uvajanjem novih metod poučevanja, tematskih predmetov, učnih vsebin, praktičnih vaj, modelov in projektnega dela.

Osrednji del projekta predstavlja razvoj digitalne platforme, ki združuje učne načrte, digitalne materiale in orodja ter tako učiteljem omogoča enostaven dostop do vseh rezultatov projekta. Prednostne naloge so usklajene z nacionalnimi prioritetami na področju varovanja okolja in boja proti podnebnim spremembam. Vse projektne aktivnosti so okoljsko sprejemljive in vključujejo zelene prakse.

Projekt je tematsko osredotočen na razvoj kompetenc, povezanih s trajnostjo, blaženjem podnebnih sprememb ter prihodnostno usmerjenim izobraževanjem. Skozi praktične naloge s področja podnebnih sprememb in geofizike spodbujamo radovednost, kritično razmišljanje in okoljsko ozaveščenost dijakov.

Rezultati in učinki

Projekt spodbuja inovativne pristope k pripravi dijakov in učiteljev ter k pozitivnim spremembam, kot so:

  • zmanjševanje porabe virov, energije in odpadkov,
  • kompenzacija ogljičnega odtisa,
  • izbira trajnostnih možnosti pri prehrani in mobilnosti.

Razvili smo spletna učna gradiva in praktične smernice v različnih oblikah (videoposnetki, kvizi, digitalne brošure, navodila ipd.), ki omogočajo pridobivanje znanja in veščin za izvajanje novega učnega načrta. Digitalni učni načrt deluje kot nadgradnja obstoječih predmetov.

Dijaki in učitelji se srečujejo tudi z vsebinami s področja umetne inteligence – ne le z njenim tehničnim vidikom, temveč tudi z etičnimi vprašanji, kar spodbuja razvoj kritičnega mišljenja, analitičnih veščin in osebnostnih vrednot. Tako učenci krepijo svojo zmožnost razmišljanja, delovanja ter prispevanja k reševanju aktualnih bioetičnih izzivov.

Mednarodna mobilnost

V vsaki partnerski državi je bila izvedena enotedenska mobilnost za učitelje in dijake. Učitelji so na delovnih srečanjih, delavnicah in predstavitvah izmenjevali izkušnje, vodili praktične ali terenske vaje ter poučevali na partnerskih šolah. Poleg uradnih dejavnosti so udeleženci spoznavali tudi kulturno dediščino gostujočih držav in spletali prijateljske vezi z vrstniki iz drugih držav.

Digitalna platforma projekta

Za namen izmenjave gradiv, aktualnih vsebin in primerov dobrih praks je nastala digitalna platforma, na kateri države članice objavljajo svoje projekte in dejavnosti: www.green-stem.eu