Dejavnosti
Raziskovalne naloge » Kemija » Koloidno srebro v dentalnih produktih

Koloidno srebro v dentalnih produktih

Avtorici:
Ula Dragman, 3. a, Laura Drašler, 3. a
Mentorica:
Alenka Mozer
Somentorica:
Anja Korent – Institut Jožef Stefan
Ključne besede:
nanosrebro, kolorimetrična detekcija, biosinteza, SEM
Povzetek:

V zadnjem času se je uporaba nanodelcev v različnih produktih na tržišču močno povečala. Proizvajalci praviloma oglašujejo zgolj pozitivne učinke in negativnih sploh ne omenijo. Med pogosteje uporabljenimi nanodelci je koloidno srebro (srebrovi nanodelci razpršeni v nekem mediju), saj je znan po svojih antibakterijskih učinkih. Zato smo v raziskovalni nalogi objektivno predstavili pozitivne in negativne lastnosti koloidnega oz. nanosrebra. Osredotočili smo se na dentalne produkte z vsebnostjo nanosrebra, saj z uporabo le-teh prisotne nanodelce tudi delno zaužijemo, kar je lahko potencialno nevarno, in analizirali tri različne izdelke: zobno ščetko, zobno pasto in ustno vodico.

S pomočjo kolorimetrične detekcije smo želeli ugotoviti, kolikšna je vsebnost koloidnega srebra v omenjenih produktih. Ker smo analizirali različne produkte, nas je zanimalo, ali je ta metoda primerna za vse tri tipe izdelkov. Rezultate kolorimetrične detekcije smo preverili z rezultati, ki smo jih dobili z uporabo drugih metod karakterizacije (vrstična elektronska mikroskopija – SEM, lasersko sipanje svetlobe – DLS). Za preverjanje metode smo z biosintezo naredili svoj referenčni vzorec. Biosintezo, ki je relativno nova in okolju prijazna reakcija, smo izvedli z ekstraktom bazilike in s tem dobili približno 100 nm velike srebrove nanodelce.

S karakterizacijo dentalnih produktov smo ugotovili, da je vsebnost nanodelcev v naših preiskovanih vzorcih zelo majhna (zobna ščetka) oz. je celo nismo zaznali. Ker je bila kolorimetrična detekcija referenčnega vzorca uspešna, lahko potrdimo, da s to metodo lahko učinkovito zaznamo prisotnost nanosrebra. Žal pa je metoda primerna le za vzorce, ki nimajo lastne obarvanosti, saj le-ta spremeni absorpcijo. Tudi SEM analiza se je izkazala za učinkovito zgolj pri zaznavanju nanosrebra v referenčnem vzorcu, a ni primerna za analizo kompleksnih vzorcev, ki vsebujejo organske snovi.